Ремонт незначних пошкоджень фундаменту

При незначних пошкодженнях фундаменту на окремих захватках в шаховому порядку через 0,5 м в кладку зашпаровуються анкерні штирі, до яких прикріплюється арматурна сітка, і влаштовується сорочка. Сорочка може бути виконана з розчину на великому піску методом штукатурки або торкретування, а також пневмонабризком бетону або укладанням його в опалубку. Замість анкерних штирів іноді краще пробивати в кладці отвори через 1,5-2 м і пропускати балки.

Якщо цементацію провести скрутно, то кладку можна посилити бетонними або залізобетонними обоймами на всю висоту фундаменту або його частину. У стрічкових фундаментах протилежні стінки обойми в окремих випадках кріплять одна до іншої анкерами з арматурної сталі і поперечними балками. Іноді обойми влаштовують з попередньою установкою в них ін'єкційних труб для подальшої цементації. У цьому випадку в процесі цементації обойми перешкоджають витіканню розчину з фундаменту і надходженню його в грунт, що дозволяє створити в тілі фундаменту великий тиск, яке сприяє кращому проникненню розчину всередину кладки. Застосування цього способу особливо доцільно при цементації бутових стін підвалів.

При появі тріщин в нижніх щаблях фундаментів або плитах стрічкових фундаментів їх підсилюють шляхом влаштування під щаблями поздовжніх залізобетонних балок. Балки спираються на контрфорси, ширина яких визначається за розрахунком на зминання кладки в місцях перетину ригеля контрфорсу з кладкою стіни. Відстань між контрфорсами знаходиться з розрахунку фундаментних балок на вигин. Далі весь фундамент полягає в залізобетонну сорочку, монолітно пов'язану з фундаментними балками.