Регулювання параметрів коливань при реконструкції фундаментів під машини

В окремих випадках для зменшення коливань фундаментів машин або зниження рівня вібрацій будівельних конструкцій будівель перевлаштування фундаменту доцільно виконувати із застосуванням спеціальних заходів, спрямованих на зміну параметрів його коливань. Поряд з необхідністю зменшення амплітуди коливань часто виникає потреба відбудови частоти власних коливань фундаменту від робочої частоти коливань машини чи від частоти коливань будівельних конструкцій.

Найбільше застосування для вказаних цілей отримав спосіб, запропонований Н.П. Павлюком і АД. Кондіним, що полягає в тому, що до фундаменту приєднується бетонна або залізобетонна плита, розташована на верхньому шарі грунту. При цьому приєднана плита може бути дуже жорсткою і кінцевої жорсткості, а зчленування її з фундаментом жорстким, шарнірно нерухомим, шарнірно рухомим і пружним.

Виконані дослідження показали, що приєднання плит масою 5-10% маси фундаменту дозволяє істотно знизити його коливання, в той час як збільшення маси самого фундаменту на зазначену величину практично не позначається на зміні амплітуди коливань. Ефективність застосування плит для придушення вертикальних коливань на порядок нижче ефективності їх застосування для зниження рівня горизонтальних і обертальних коливань. Найбільше гасіння вібрацій способом приєднання плит до фундаменту досягається при жорсткій закладенні і найменше – при шарнірно нерухомою і шарнірно рухомої. Чим вище по відношенню до центру фундаменту розташовані плити, тим істотніше їх вплив на зниження амплітуд коливань у зоні низьких частот. Вплив гнучкості в резонансних зонах істотно для вертикальних коливань і несуттєво для горизонтальних.