Деформації фундаментів при зміні властивостей підстави

Деформації фундаментів при зміні властивостей основи і його недостатньої несучої здатності висвітлені в ряді робіт. Основними причинами відмови підстав є: тривалі простої розроблених котлованів, зміна вологісного режиму грунтів (у тому числі насичення їх хімічними розчинами), динамічні впливи та ін

Найбільша кількість води в грунти підстави потрапляє з підземних комунікацій. Так, надходження води в грунт з нового водопроводу може становити 15-18%, а зі збільшенням терміну його експлуатації цей відсоток збільшується. Велику небезпеку для підстав фундаментів представляють поверхневі води, відведення яких часто не приділяється належної уваги. Тим часом замочування підстав з поверхневих джерел, як правило, призводить до нерівномірних деформацій будівель. Особливо небезпечно замочування підстав, складених структурно нестійкими грунтами – просадними, набухаючими, засоленими, пилуватих і піщаними.

Як показують спостереження, в ряді великих промислових міст країни відзначається інтенсивний підйом рівня грунтових вод. Наприклад, за період 1965-1977 рр.. в Дніпропетровську, Запоріжжі, Херсоні, Ростові-на-Дону та інших містах рівень грунтових вод піднявся на 10-15 м. Причинами цього є інтенсивна забудова території, що порушує умови поверхневого стоку, витоку з комунікацій, відстійників, резервуарів, а також підтоплення водами внаслідок будівництва гребель, водосховищ. У результаті названих явищ у багатьох випадках змінюється несуча здатність основи, обумовлюючи виникнення значних осад підстав і деформацій існуючих будинків і споруд. При цьому виникає проблема забезпечення нормальних умов експлуатації будівель і споруд на обводнених підставах.