Деформації фундаментів при зміні властивостей грунтів

Розглянемо кілька характерних прикладів деформації фундаментів при зміні властивостей грунтів основи. При вишукуваннях під промисловий будинок у м. Дніпропетровську грунтові води не були виявлені до глибини 30 м. Будівля було запроектовано та зведено на коротких (10-12 м) віброштампованних палях. До моменту здачі будинку в експлуатацію були зафіксовані значні опади з тенденцією наростання їх у часі. Обстеженням було встановлено, що причиною осад є підйом рівня грунтових вод до глибини 14 м. Через значних деформацій будинок не було прийнято в експлуатацію і було потрібно виконання дорогих робіт з підсилення фундаментів колон залавліваемимі палями довжиною до 30 м.

Представляють інтерес дані про нерівномірних деформаціях основ фундаментів 10 димових труб на Баглійського коксохімічному заводі. Труби заввишки 80-100 м зводилися в 1951-1958 рр.. на фундаментній плиті діаметром 18 м і глибиною закладення 7,3 м. Підставою фундаментів були лесові просадні грунти з товщиною шару 10-16 м, що підстилаються непросадочним щільними суглинками. У період будівництва грунтові води не були виявлені на глибині 20 м.

При експлуатації димових труб були відзначені нерівномірні осідання фундаментів, що зумовили значні крени. Спостереження за грунтовими водами встановили підвищення їх рівня у вигляді куполів, приурочених до окремих джерелах зволоження. Швидкість підвищення рівня складала 1-1,5 м / рік. Джерелами замочування з’явилися гасильного вежа зі шламовідстійників, каналізація, градирні, комунікації ТЕЦ заводу та ін Зі збільшенням зон зволоження нерівномірність осідань фундаментів з плином часу збільшувалася. Спостереження за розвитком кренів велися протягом 20 років; результати їх подано в табл. 1.2. Напрямок кренів збігається з напрямком підйому рівня грунтових вод.

Фундамент труби N ° 5 був виконаний на підставі на всю товщу просадних грунтів, ущільненому грунтовими палями діаметром 400 мм з кроком 1200 мм, влаштованими в шаховому порядку. Підстава під трубами № 68 по кільцевих перерізах навколо фундаменту було упрочнить термічним способом. Як випливає з табл. 1.2, всі труби за винятком труби № 5 отримали крен більш граничного значення, рівного 0,005.