Боротьба із затопленням і підтопленням територій

При нестачі сприятливих для житлового та промислового будівництва територій можуть бути використані і території, віднесені до категорії несприятливих. Містобудівне освоєння цих територій вимагає проведення спеціальних інженерних робіт. Такі роботи включають в свій склад різні заходи: по боротьбі із затопленням і підтопленням територій паводковими водами та водами водосховищ, регулювання водотоків і водойм; осушенню заболочених земель; протиерозійних, протизсувних, протиселевих, берегоукріплювальних та інших робіт. Склад комплексу заходів з інженерної підготовки в кожному конкретному випадку індивідуальний і визначається на основі даних про природні та інженерно-геологічних умовах території.

Кліматична характеристика території визначається середньомісячною температурою і відносною вологістю повітря, абсолютними мінімумами і максимумами температури, розою вітрів. Територія повинна нормально інсолюватися протягом усього року. Поєднання кліматичних умов з іншими факторами може впливати на мікроклімат окремих ділянок. Наприклад, звернені до півдня ухили в 4 і 8% можуть отримувати в грудні сонячної енергії відповідно на 30% і 70% більше, ніж горизонтальна поверхня. У знижених ж чашоподібних місцях вночі скупчується охолоджене повітря. Територія міста повинна бути добре провітрюваній і в той же час захищеної від постійних сильних вітрів.

Важливим аспектом аналізу природних умов є його ландшафтно-архітектурна оцінка, спрямована на виявлення композиційного потенціалу та естетичних особливостей території. При цій оцінці виявляються: елементи природного ландшафту (відкриті простори, зелені насадження, рельєф, водоймища і т.д.); ландшафтні умови сприйняття проектованої території і видові перспективи і панорами; унікальні елементи середовища, такі як пам’ятки історії, культури, архітектури, садово -паркового мистецтва, археології з їх охоронними зонами.

У цих же цілях аналізується пластика і характер різних форм рельєфу, визначаються найбільш високі точки, знижені і піднесені горизонтальні поверхні, виявляються особливості співвідношення рельєфу з водоймами, оцінюється забарвлення рослинного покриву в різні сезони року і т.п. У підсумку виявляються провідні елементи ландшафту, найбільш активно визначають своєрідність території в цілому і окремих її ділянок.